İdealdent Laser Sempozyumu

DEC

21

İdealdent Laser Sempozyumu

WFLD Başkanı Prof. Dr. Gutknecht’ten lazer sempozyumu

Almanya’nın Aachen Üniversitesi ile İdealdent’in ortaklaşa düzenlediği diş hekimliğinde lazer sempozyumu 21-22 Aralık 2008 tarihlerinde Hyatt Regency Hotel İstanbul’da yapıldı. 47 diş hekiminin katıldığı eğitimi Dünya Diş hekimliğinde Lazer Federasyonu (WFLD) Başkanı ve Aachen Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Norbert Gutknecht verdi. Sempozyum boyunca yumuşak ve sert doku lazerinin en verimli şekilde nasıl kullanılacağıyla ilgili diş hekimlerine net bilgiler verildi. Lazeri olan ya da almayı düşünen diş hekimleri ilgi gösterdiği etkinlikte ikinci gün öğleden sonra uygulama yapıldı. Katılımcılar aktif katılımları ve sorularıyla sempozyumu canlı tuttular.  

Almanya’da Aachen Üniversitesi’nde Konservatif Restoratif Diş hekimliği Bölümü’nde çalışan Prof. Dr. Norbert Gutknecht, aynı üniversitede lazer diş hekimliği araştırma bölümünün başkanlığını ve master programının bilimsel başkanlığını yürütüyor. Mezuniyet sonrası eğitimden de sorumlu olan Gutknecht aynı zamanda WFLD’nin Başkanlığı’nı yapıyor. Sempozyumda Nd: YAG ve Er: YAG lazer olmak üzere iki dalga boyuna konsantre olduklarını belirten Prof. Dr. Norbert Gutknecht, “Burada İdealdent firmasının Türkiye distribütörlüğünü yaptığı Fotona lazer cihazlarının iki dalga boyunu anlatıyoruz. Ancak üniversitenizde bütün dalga boylarıyla ilgili workshop’lar düzenliyoruz” dedi. Lazerin diş hekimliğine katılmasının çok uzun bir yolun kat edilmesi sonucu gerçekleştiğini ifade eden Gutknecht, diş hekimlerinin ilk olarak klasik yöntemlerin yerine geçebilecek bir cihaz istediklerini anlattı. Profesör Norbert Gutknecht sözlerine şöyle devam etti:

“İlk lazer sistemleri çok yavaştı ve yeterince etkin değildi. İlk başlarda Endodonti ve Periondontolojide başarı sağlayan dalga boylarını kullandık. Ancak günümüzde sert dokuda da başarılı olan lazer cihazları mevcuttur. Günümüzde lazer sistemler sayesinde yaraların daha iyi iyileşmesi, daha az kanama ve ağrı ile minimal invaziv bir şekilde tedavilerimizi yapabiliyoruz. Sempozyumumuza katılan diş hekimleri gerçekten çok ilgililer ve anlattığım konuları çok iyi takip ediyorlar. Bunların yanında güzel ve ilginç sorular soruyorlar”.

KAZAK “30 kişiyle sınırlandırmıştık ancak 47 dişhekimi katıldı”

Lazer sempozyumunu Aachen Üniversitesi ile birlikte organize eden İdealdent Yetkilisi Hülya KAZAK, lazer konusunun duayenlerinden Prof. Dr. Norbert Gutknecht’i Türk diş hekimleriyle buluşturdukları için büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Organizasyonun tamamen Aachen Üniversitesi tarafından düzenlendiğini, kendilerinin ise sadece Türkiye’deki organizasyonu yerine getirdiklerini belirten Kazak, sempozyumun normalde otuz kişiyle sınırlı tutulduğunu, ancak talebin çokluğu sebebiyle 47 kişiyi kabul ettiklerini açıkladı. Lazeri olan ya da almayı düşünen diş hekimlerinin sempozyuma ilgi gösterdiğini hatırlatan Kazak şöyle konuştu:

“Katılımcılara üniversite tarafından sertifika verilecek. Bu eğitim 105 ülkede tanınan sertifikasyon programıdır. Avrupa Birliği ülkelerinden birinde bir kişinin lazeri varsa sertifikasının da duvarında asılı olması gerekiyor. Türkiye’de böyle bir uygulamaya henüz geçilmedi. Avrupa’da bu sertifika sadece Aachen Üniversitesi tarafından veriliyor. Kendileriyle 2004 yılında Türkiye’de işbirliği anlaşması yapmıştık. Onların buradaki hemen hemen tüm aktivitelerini biz organize ediyoruz. Daha önce İstanbul’da iki, Ankara’da ise bir sempozyum yapılmıştı”. 

İdealdent Yetkilisi Hülya KAZAK

etkinlik-photo